Zioła, takie jak bazylia, tymianek, majeranek czy koper, są szeroko wykorzystywane w domowej kuchni do wzbogacania smaku i zapachu wielu potraw. Rośliny te można w łatwy sposób uprawiać we własnym ogrodzie. Zwykle preferują stanowiska słoneczne i ciepłe.

Zioła znajdujące zastosowanie jako przyprawy można z powodzeniem uprawiać w domu lub w ogrodzie. Po zebraniu należy je zasuszyć lub zamrozić. W domowej uprawie doskonale sprawdza się m.in.: bazylia pospolita, koper, tymianek pospolity oraz majeranek ogrodowy.

Przyprawy do ogrodu – bazylia pospolita

Zioła można podzielić na dwie podstawowe podgrupy: lecznicze oraz przyprawy. Każda z nich jest szeroko wykorzystywana przez wiele gospodyń domowych. Na stronie https://zielonyogrodek.pl/ znajdziesz wiele informacji na temat ich uprawy i właściwości. Wśród ziół – przypraw ważne miejsce zajmuje bazylia pospolita, która jest niezwykle aromatyczna i można ją stosować do wielu potraw. Należy do roślin jednorocznych cechujących się wzniesioną i rozgałęzioną łodygą. Bazylię pospolitą uprawia się z siewu nasion na polu lub z rozsady, a także w gruncie bądź w donicach w domu lub w ogrodzie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. W jej uprawie zastosowanie mają gleby żyzne i próchniczne o obojętnym odczynie. Pielęgnacja bazylii pospolitej polega przede wszystkim na spulchnianiu gleby oraz na odchwaszczaniu i nawadnianiu rośliny.

Przyprawy do ogrodu – koper

Koper znajduje zastosowanie nie tylko jako przyprawa w domowej kuchni, ale również element kolorowych bukietów i kompozycji kwiatowych. Jest rośliną jednoroczną bądź dwuletnią. Charakteryzuje się wzniesioną i rozgałęzioną łodygą oraz drobnymi, jasnożółtymi kwiatami, zebranymi w bałdach. Koper wytwarza owoce o specyficznym cierpkim smaku i intensywnym zapachu.

Przyprawy do ogrodu – tymianek pospolity

Tymianek pospolity, nazywany inaczej ogrodowym, jest przyprawą, która nadaje wielu daniom wyrazistego smaku i zapachu. Jest szczególnie ceniony w kuchni śródziemnomorskiej. Należy do wiecznie zielonych krzewów o drobnych, szarozielonych liściach ułożonych naprzeciwlegle. Tymianek pospolity preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i średnio zwięzłych. Tymianek ogrodowy nie toleruje podłoża podmokłego, suchego i zakwaszonego.

Przyprawy do ogrodu – majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy jest zielem uprawianym w ogrodach, ale również w doniczkach na tarasach, balkonach i parapetach okiennych. Odznacza się gęstym ulistnieniem oraz drobnymi, owalnymi listkami pokrytymi owłosieniem. Majeranek ogrodowy osiąga wysokość do 40 cm. Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne oraz żyzną, dobrze przepuszczalną, zasadową glebę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *