Taras to doskonałe miejsce na poranną kawę, popołudniową herbatę czy lekturę ulubionej książki. Pozwala miło spędzić czas w gronie rodziny lub znajomych, jak również oddać się efektywnej pracy. Uporczywe słońce lub deszcz może jednak pokrzyżować wszelkie plany. Jeśli chcesz tego uniknąć, pomyśl o odpowiednim zadaszeniu tarasu.

Tarasy i balkony to miejsca, na których chętnie spędzamy czas od wczesnej wiosny do końca lata. Wychodzimy na nie nawet zimą, by zaczerpnąć orzeźwiającego powietrza i delektować się pięknem przyrody o tej porze roku. W zależności od sezonu, musimy liczyć się jednak z opadami deszczu i śniegu czy nadmiernie prażącym słońcem, które mogą nie tylko uniemożliwić komfortowe przebywanie w tych miejscach, ale dodatkowo zniszczyć znajdujące się w nich meble. Aby zapobiec takim niedogodnościom, możemy zainstalować odpowiednie zadaszenie tarasu czy balkonu, które pozwoli bez obaw o warunki atmosferyczne spędzać czas na świeżym powietrzu. Pytanie tylko, które warto wybrać?

Płyty poliwęglanowe – uniwersalne rozwiązanie na lata

Zadaszenie tarasu dość często jest wykonywane z płyt poliwęglanowych. Cieszą się one sporą popularnością ze względu na swoją uniwersalność; dobrze komponują się zarówno z budynkami utrzymanymi w stylu nowoczesnym, jak i tymi tradycyjnymi czy wiejskimi. Poza tym są lekkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także łatwe w montażu.

 

Do budowy zadaszenia warto wykorzystać grubsze płyty poliwęglanowe, które gwarantują niską  przepuszczalność promieni słonecznych. Cieńsze nie będą przed nimi należycie chronić i nie zapewnią cienia w upalne dni. Ważne jest też to, aby powłoka płyt była pokryta farbą akrylową – w razie potrzeby można ją pomalować samodzielnie.

 

Dach wykonany z takiego tworzywa ma również kilka wad. Najważniejszą jest fakt, że krople deszczu, zwłaszcza w przypadku cieńszych modeli, mogą dość głośno odbijać się od jego powierzchni. Ponadto wskutek dużego nasłonecznienia płyty mogą się wyginać lub przebarwiać.

Gont bitumiczny, dachówka lub blachodachówka – solidne, pełne zadaszenie tarasu

Gont bitumiczny, dachówka lub blachodachówka to dobry wybór w sytuacji, gdy z takiego materiału wykonany jest również dach domu i/lub innych budynków na posesji. Zadaszenia w jednym kolorze pozwolą uzyskać efektowną, harmonijną całość. Tego rodzaju materiały zapewniają właściwą izolację od promieni słonecznych, deszczu czy śniegu. Ich zaletą jest również fakt, że są łatwe w naprawie – w razie potrzeby, wystarczy wymienić uszkodzoną dachówkę lub zdjąć fragment dachu z gontu bitumicznego.

Mankamentem wspomnianych materiałów, zwłaszcza dachówki ceramicznej, jest spory ciężar. Dlatego wykonywane z nich zadaszenia powinny być osadzone na specjalnie wzmocnionej konstrukcji. Gont bitumiczny ma dodatkowo tę wadę, że z wiekiem może porastać mchem.

Płyty drewniane – dla miłośników naturalnych rozwiązań

Płyty drewniane dobrze komponują się z budynkami utrzymanymi w stylu wiejskim lub tradycyjnym. Należy jednak pamiętać, że wykonane z nich zadaszenia nie zapewnią dopływu słońca roślinom, które hodujemy na tarasie. Co istotne, konieczne jest też przeprowadzanie systematycznej konserwacji drewnianej konstrukcji – w przeciwnym razie może nasiąkać i próchnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *