Większość pracujących osób decyduje się na jeden wakacyjny urlop w roku. Problemem może okazać się wybór odpowiedniego miejsca, szczególnie w Europie, gdzie pogoda nie zawsze dopisuje. W poszukiwaniu słońca i pięknych plaż warto udać się do Grecji, Portugalii, Chorwacji lub Hiszpanii.

 

Gwarancją udanego urlopu jest pobyt na greckiej wyspie Kos. Stanowi ona idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Miłośnicy kuchni portugalskiej powinni choć raz wybrać się na wybrzeże Algarve. Sporo urlopowiczów można spotkać również w Dalmacji i na Fuerteventurze.

Grecka wyspa Kos

Ciekawym miejscem, w którym warto spędzić urlop, jest wyspa Kos – niewielki punkcik na Morzu Egejskim. Wyspa należąca do archipelagu Dodekanez leży tuż przy wybrzeżu z Turcją. Jest idealna dla osób, które szukają urokliwych plaż. Wycieczkę na Kos proponuje biuro podróży z Warszawy Exim Tour.

Wbrew pozorom wyspa ma do zaoferowania nie tylko 112 km linii brzegowej – jedną z jej wielu zalet jest bujna roślinność. Nie brakuje tam również ciekawych zabytków. Znajdują się one m.in. w mieście Kos, największym ośrodku na całej wyspie. Na uwagę zasługuje miejscowa architektura – można dostrzec tam wpływy osmańskie i weneckie. Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek rycerzy św. Jana (Zamek Joannitów), który sąsiaduje z aleją Palmową. Na uwagę zasługuje również kilkusetletni platan nazywany „Drzewem Hipokratesa”, uczonego, który pochodził z Kos. Zgodnie z legendą właśnie pod wspomnianym platanem Hipokrates spotykał się ze swoimi uczniami. Wyspa ma dość duży port, do którego dobijają statki pasażerskie z turystami, a w jego pobliżu wznosi się pałac zbudowany we włoskim stylu Palazzo del Governo. Odwiedzając grecką wyspę, warto udać się do oddalonej o 16 km od miasta Kos wioski Zia, która jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc.

Wybrzeże Algarve

Region Algarve według turystów spędzających urlop w Europie jest najpiękniejszym regionem Portugalii. Znajduje się w południowej części kraju, zlokalizowany jest między przylądkiem św. Wincenta a rzeką Guadiana, która odgradza Portugalię od Hiszpanii. Algarve różni się od reszty kraju, największy wpływ na ten region mieli Maurowie. To miejsce wręcz idealne na wakacje – dysponuje bogatą bazą noclegową, ma 200-kilometrowe wybrzeżem z przeszło setką szerokich, piaszczystych plaż (ok. połowa została uhonorowana Niebieską Flagą), pola golfowe oraz port, z którego korzystają miłośnicy żeglarstwa.

Stolicą regionu jest Faro, które stanowi bramę do Algarve. To miejsce, w którym nie brakuje zabytków, wiele z nich ma ponad 1000 lat. Do Faro turystów przyciąga m.in. katedra Se (Se de Faro), Kaplica Kości i XVIII-wieczny barokowy kościół Carmo. Urlopowiczów można spotkać również w Lagos, Portimao i mieście Albufeira. Ostatnia z wymienionych miejscowości w przeszłości była niewielkim rybackim miasteczkiem, które w ciągu trzech dekad przeobraziło się w aglomerację turystyczną. W sezonie wakacyjnym w Albufeirze i okolicznych miejscowościach urlop spędza 350 tys. osób, czyli przeszło 300 tys. więcej niż stałych mieszkańców tego miejsca.

Chorwacka Dalmacja

Dalmacja to jedno z najlepszych miejsc na urlop. Zaletami tej części Chorwacji są: doskonała pogoda, piękne plaże, czysta woda i zabytki. Wybierając się do Dalmacji, warto odwiedzić Dubrownik, który jest prawdziwą „perłą Adriatyku”. Na historię tego miejsca miała wpływ lokalizacja miasta – znajdowało się ono na jednym z ważniejszych morskich szlaków handlowych prowadzących ze wschodu na zachód. Turystyka zaczęła się tu rozwijać po II wojnie światowej. Do najciekawszych zabytków Dubrownika należą mury obronne, XV-wieczna Wielka Fontanna Onufrego, Kolumna Rolanda oraz Pałac Sponza, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1667 roku.

Chorwacka Dalmacja ma do zaproponowania nie tylko Dubrownik. W północnej części regionu znajduje się piękne miasteczko Nin, zlokalizowane ok. 20 km od Zadaru. Na uwagę zasługuje również Szybenik (Šibenik). To miasto, które według Chorwatów zostało założone przez ich średniowiecznych przodków.

Hiszpańskie wakacje – Fuerteventura

Szukając miejsca na udany urlop, warto zdecydować się na wyjazd na hiszpańską Fuerteventurę, jedną z Wysp Kanaryjskich. Nie brakuje tam atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Znakiem rozpoznawczym Fuerteventury są piękne kamieniste i piaszczyste plaże. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, znajdują się tam również profesjonalne pola golfowe i ciekawe szlaki turystyczne idealne dla zwolenników pieszych wycieczek. Fuerteventura chętnie odwiedzana jest przez rodziny z dziećmi, najmłodszych turystów można spotkać w ogrodzie zoologicznym Oasis Park Fuerteventura. Do najważniejszych atrakcji wyspy należy również Centrum Sztuki Kanaryjskiej Casa Mané i Ekomuzeum La Alcogida. Stolicą Fuerteventury jest Puerto del Rosario, znajduje się tam m.in. park rzeźb na świeżym powietrzu i centrum sztuki Centro de Arte Juan Ismael.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *