Tylko od naszej wyobraźni zależy wystrój otoczenia domu. Nie musi być wcale nudno i sztampowo. Dzisiaj miłośnicy wypoczynku w ogrodzie mają spory wybór nie tylko roślinności, ale też mebli i akcesoriów.

Trwałe i estetyczne przedmioty użytkowe

 

Na zimę kupujemy ciepłe buty i wyjmujemy z szaf grube kurtki oraz czapki i szaliki. Na nadejście niskich temperatur, silnego wiatru i opadów powinniśmy też przygotować nasz ogród. Inaczej w marcu czy kwietniu będzie w opłakanym stanie, a doprowadzanie go do świetności zajmie nam sporo czasu i pochłonie dużo pieniędzy. Lepiej więc przeprowadzić pewne prace, by później móc w spokoju oczekiwać na nadejście wiosny.

Wbrew pozorom musimy zadbać nie tylko o trawnik, krzewy, drzewa i inną roślinność. Powinniśmy zająć się także meblami ogrodowymi. Mowa tu o konserwacji, impregnacji i właściwym przechowywaniu. W przeciwnym razie staną się nieestetyczne, wyblakną. Mogą też zostać uszkodzone wskutek działania mrozu i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakie panują od października/listopada do marca/kwietnia.

Szczegółowy zakres prac zależy od rodzaju surowca, z jakiego zostały wykonane meble ogrodowe. Przykładowo przedmioty z wikliny i rattanu jako najmniej odporne na deszcz, śnieg, mróz i silny wiatr. W związku z tym trzeba im zapewnić jaką osłonę, np. schować do altany bądź przenieść na werandę. Konserwacja sprowadza się do mycia płynem do naczyń lub wodą z mydłem oraz wytarciu do sucha.

Dużo bardziej odporne na niekorzystne czynniki są meble technorattanowe. Dobrej jakości meble rattanowe wytrzymują także oddziaływanie niewidzialnych promieni ultrafioletowych. Niektóre wyroby wzbogacane są także wodoodporną warstwą.

Poza tym meble te są lekkie, wygodne i estetycznie wykonane. Przybierają atrakcyjne formy. Odznaczają się ciekawym designem. Prezentują się naprawdę efektownie i nowocześnie. Bardzo dobrze komponują się z naturalną zielenią. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa zwolenników tego materiału. Wyroby ze sztucznego rattanu pojawiają się w przydomowych ogrodach i tarasach oraz na balkonach, w ogródkach kawiarnianych, restauracjach, hotelach, ośrodkach spa.

Także meble technorattanowe wymagają okresowych prac pielęgnacyjnych, choć nie jest to nic wymagającego. Polega to na przetarciu powierzchni mebli szmatką z preparatem przeznaczonym do tworzywa sztucznego. Gdy pada intensywny śnieg, a mróz daje się we znaki, rzeczy z syntetycznego rattanu również należy przenieść w osłonięte miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *