Czysto, ekologicznie i wygodnie

Należy jednak uczciwie przyznać, że niektóre z paliw ekologicznych są na razie drogie. Inne wymagają znacznych nakładów początkowych i z powodu ograniczeń technicznych oraz prawnych nie są dostępne dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Póki więc nie nastąpi upowszechnienie technologii, co przełoży się na jej niższą cenę energii odnawialnej, należy pomyśleć o innym sposobie jej wytwarzania. Świetnym rozwiązaniem jest pellet. Chodzi o sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne (wióry, trociny, korę, zrębki), dostępne w formie małych granulek (pellet to po angielsku właśnie granulka).

Pellety jako paliwo mają wiele zalet. Poza przystępną ceną i praktycznie zerową emisją trujących substancji do najważniejszych korzyści wynikających z ich zastosowania należy czystość i łatwość przechowywania.

W przeciwieństwie np. do węgla pelety nie brudzą. Dotyczy to zarówno miejsca składowania, jak i wnętrza kotłów i przewodów kominowych. W dodatku z ich spalania powstaje znikoma ilość popiołu. Średnio jest to poniżej 5 proc., a najlepszy gatunkowo pellet generuje nawet poniżej 0,5 proc. resztek. W efekcie popielnik nie zapełnia się tak szybko jak przy stosowaniu węgla.

Mało tego. Powstały po zużyciu tego paliwa popiół można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Takiej możliwości nie ma przy produktach spalania innych konwencjonalnych źródeł energii.

Do składowania brykietów drzewnych nie trzeba też budować specjalnej infrastruktury. To problem znany osobom ogrzewającym dom olejem opałowym albo gazem ziemnym. Przestawienie się na biomasę nie wymaga kupowania ani montowania specjalnego zbiornika ani instalacji.

Teoretycznie pellety można spalać w dowolnym kotle i kominku na paliwo stałe. Jednak znacznie wygodniej jest zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt, tj. dozownik i podajnik. Dzięki temu uzupełnianie paliwa w piecu następuje automatycznie. Wówczas utrzymanie stałej temperatury w domu jest o wiele łatwiejsze. Nie trzeba bowiem pamiętać o schodzeniu do piwnicy czy kotłowni.

Zwykle brykiety drzewne dostępne są w workach o wadze ok. kilkunastu kilogramów, więc nie ma problemu z ich transportem. Oczywiście, większe ilości transportowane są luzem albo w specjalnych cysternach.

Pellety to bardzo wydajne źródło energii cieplnej. Energia powstała ze spalenia 2 kg tych drzewnych granulek odpowiada energii wytworzonej po spaleniu 1 litra oleju opałowego. W ten sposób oszczędza się pieniądze i przyczynia do ochrony przyrody, bo na każdy niespalony 1 litr ropy przypada 2,5 kg dwutlenku węgla, który nie trafia do atmosfery.

Pellety są łatwo dostępne. Ich czołowym producentem jest firma Stelmet z Zielonej Góry, która poza pozyskiwaniem biomasy zajmuje się produkcją mebli ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *