Pożary budynków wynikają z wielu czynników: błędu ludzkiego, niedostatecznych środków służących przeciwdziałaniu, przestarzałej technologii czy wydarzenia losowego lub atmosferycznego. Kolejne normy regulują zakazy i nakazy nakładane na administratorów budynków, ale bardzo ważny jest także zdrowy rozsądek użytkowników.

Planowanie ochrony przeciwpożarowej jest nieodzownym elementem tworzenia budynku już na etapie jego planowania. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców rośnie ewentualne ryzyko zajścia niebezpiecznego zdarzenia, a także liczba i wartość strat, jakie mogą zostać poniesione. Aby jak najbardziej zminimalizować konieczny wysiłek pojedynczych administratorów bloków i kamienic, powstają coraz to bardziej szczegółowe normy egzekwujące wyższe standardy. Coraz więcej przedsiębiorstw powiązanych z zapewnianiem zabezpieczeń budynków użytkowych, takich jak iVolta, wprowadza do swojej oferty narzędzia mające pomagać wykryć pożar, a także poinformować w razie potrzeby zarówno Straż Pożarną, jak i mieszkańców.

Wspomaganie wykrywania pożaru we wczesnej fazie

Mówi się, że nie ma dymu bez ognia. W bardziej dosłownym tego przysłowia znaczeniu, logicznym wydaje się, że aby jak najwcześniej wykryć rodzący się pożar należy zainwestować w system wykrywania dymu. W ofercie firm gwarantujących akcesoria służące do profilaktyki przeciwpożarowej znajdują się między innymi zasysające detektory dymu. Ich działanie polega na pobieraniu próbki powietrza do głowicy, często przez sieć rurek. Następnie jest ona analizowana pod kątem występowania związków występujących w dymie. Podobne w zasadzie działania są czujki. Analizują powietrze z określonej powierzchni i uruchamiają syrenę, kiedy w analizowanej próbce znajdzie się dym. Innym przykładem narzędzi wspomagających detekcję pożaru są znane z wielu budynków użyteczności publicznej ROP-y. Warto je rozlokować w strategicznych miejscach, aby w razie potrzeby zbić szybkę, podnosząc alarm.

Systemy powiadamiania o wykryciu pożaru

Wiele z wymienionych wcześniej urządzeń posiada funkcję sygnalizacji – czy to optycznej, czy akustycznej – o wykryciu pożaru, zazwyczaj przez detekcję znajdującego się w powietrzu dymu. W przypadku większych budynków, jakimi niewątpliwie są kamienice, dobrym pomysłem są centrale. Pozwalają na połączenie w sieć wielu produktów, mogących między innymi służyć do ochrona przeciwpożarowa. Innym narzędziem jest sygnalizator. Niestety, nie wykryje on dymu samodzielnie – musi być połączony z centralą lub czujnikami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *