Pomidory przywędrowały do Europy aż z Ameryki Południowej. Początkowo sądzono, że owoce pomidora są trujące. Krzaki z dekoracyjnymi owocami zdobiły ogrody hiszpańskich arystokratów… Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie współczesnej kuchni bez pomidora. Cenimy go nie tylko za wyjątkowy smak, ale także za wartości odżywcze jakie ma w sobie. Jednak wielu z nas zastawiania się czym właściwie jest pomidor. Owoc? A może warzywo?

Zagadkowy pomidor

Sama nazwa pomidor dość jednoznacznie kojarzy się z owocem. Podobnie jak brzoskwinia czy gruszka. Z botanicznego punktu widzenia należy uznać pomidora za owoc. A dokładniej rzecz ujmując wielonasienne, mięsiste jagody. Pomidor podobnie jak papryka należny do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Pomimo, że rośliny te wizualnie znacznie się różnią to obie należą do grupy „owocowej”.

A może to jednak warzywo?

Co przemawia za tym aby zaliczyć pomidory do grupy warzyw? Przede wszystkim pomidory nie mają w swoim składzie zbyt wiele cukru, bardzo często bywają dość kwaskowate. Dlatego pomidory w krótkim czasie stały się składnikiem sałatek oraz dań głównych. Czy ktokolwiek wyobraża sobie dobra pizzę bez solidnej porcji sosu pomidorowego? Chyba nie…
Obecnie na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele różnych odmian pomidora. Różnią się nie tylko kolorem i kształtem, ale również smakiem. Spore grono wielbicieli mają słodkie pomidorki cherry. Mają w swoim składzie sporo cukru dlatego tak chętnie są jedzone na surowo.

Smaczna i zdrowa przekąska

Właśnie ze względu na ten słodki smak i niewielkie rozmiary te niewielkie pomidorki są lubiane przez dzieci. Ich regularne podawanie pomaga kształtować dobre nawyki żywieniowe u najmłodszych…

Podsumowując sprawa z pomidorem jest dość skomplikowana. Jedni zaliczają do do owoców, drudzy do warzyw. Najważniejsze jedna aby regularnie jeść pomidory ponieważ są nie tylko smaczne ale i bardzo zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *