W Dniu Wszystkich Świętych groby najbliższych przystrajamy zniczami – tradycyjnym symbolem naszej pamięci o zmarłych. Z roku na rok, na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów zniczy i obecnie możemy kupić nie tylko klasyczne znicze szklane, plastikowe czy ceramiczne, ale i ledowe oraz artystyczne, np. przypominające witraż.

 

Klasyczne znicze nagrobne

 

Najbardziej popularne rodzaje zniczy to wciąż znicze plastikowe, ceramiczne oraz wykonane ze szkła niezawodne modele z wymiennymi wkładami. Znicze z plastiku, w porównaniu ze szklanymi są znacznie tańsze, jednak ich trwałość jest znacznie mniejsza i istnieje ryzyko przepalenia się tworzywa i wylania wosku na płytę nagrobną. Światełka ze szkła są cięższe, a tym samym stabilniej utrzymują się na podłożu, przez co są odporne na działanie wiatru. Wybierając szklane znicze, warto zwrócić uwagę, np.:

  • czy posiadają podstawkę, dzięki której będą bardziej stabilne,  
  • czy posiadają nakładkę wierzchnią, która chroni knot przed wilgocią oraz wiatrem,
  • czy knot jest dość cienki (im grubszy knot, tym wosk wypali się szybciej, a dodatkowo może kopcić, brudząc tym samym nakładkę)
  • jaki mają rodzaj wkładu (parafinowe palą się od 24 do 96 h, olejowe utwardzane do 7 dni, z kolei olejowe płynne ok. 6 dni, ale można je użyć ponownie).

 

Wizyta na cmentarzu wiąże się nieodłącznie z porządkami na grobie. Wygodne czyszczenie nagrobków zapewnią gotowe preparaty,w postaci płynów, sprayów czy past, którymi można myć, nie tylko marmur i granit, ale również lastryko.

 

Znicze ledowe na baterie

 

Znicze LED to oryginalny zamiennik wkładu do szklanych zniczy. Produkt zasilany jest na baterie AA (2 sztuki na jeden znicz), które świecą się około miesiąca. Znicze ledowe zapewniają naturalny efekt płonącego ognia świecy i dostępne są w różnych kolorach, zarówno klasycznym – białym i żółtym, jak i czerwonym, niebieskim, pomarańczowym. Produkty LED przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Gdy przestaną świecić, wystarczy zakupić nowy zestaw baterii.

 

Znicze artystyczne – witrażowe, szklane z elementami ozdobnymi

 

W sezonie 2018 na przycmentarnych stoiskach i w sklepach internetowych nie zabraknie zniczy artystycznych. Zainteresowaniem cieszą się znicze witrażowe – wykonane z wielu kawałków małych szkiełek, które złączone w jedną całość tworzą coś na wzór artystycznej mozaiki, która w płomieniu świecy prezentuje się wyjątkowo efektownie. Na grobie najbliższych można również postawić elegancki szklany znicz zdobiony pojedynczym akcentem, np.: liśćmi drzew, figurą anioła, krzyża bądź kwiatów bądź znicz w kształcie kapliczki lub imitujący lampion ogrodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *