Praca na magazynie wbrew pozorom jest odpowiedzialnym zajęciem. Wymaga dużej dokładności, dobrej organizacji oraz umiejętności pracy w zespole. Może być wykonywana w różnego typu przedsiębiorstwach zajmujących się składowaniem towarów.

Na czym polega praca na magazynie?

Praca na magazynie dotyczy wykonywania czynności zawodowych na terenie obiektu magazynowego danej firmy. W zależności od profilu konkretnego przedsiębiorstwa zakres obowiązków może się nieco różnić. Najczęściej jednak pracownicy tej branży zajmują się dbałością o poprawne funkcjonowanie przestrzeni magazynu. Do ich zadań należy głównie przyjmowanie, odpowiednie przechowywanie, zabezpieczanie oraz wydawanie towarów, a także kontrola ich ilości i jakości. Magazynierzy odpowiedzialni są również za zarządzanie zapasami, przygotowywanie specjalistycznej dokumentacji oraz utrzymywanie miejsca pracy w czystości. Co ważne, wszystkie obowiązki muszą wykonywać w zgodzie z przepisami BHP.

Wymagania do pracy na stanowisku magazyniera

Aby podjąć pracę na magazynie, wystarczy mieć wykształcenie średnie lub zawodowe. Pożądane są takie cechy, jak skrupulatność, komunikatywność,  umiejętność pracy w zespole oraz gotowość do podejmowanie intensywnego wysiłku. W wielu przypadkach istotny jest również dobry stan zdrowia, ponieważ zawód magazyniera związany jest z pracą fizyczną i wymaga siły oraz nienagannej kondycji. Biorąc pod uwagę specyfikę tej profesji, o wiele częściej podejmują ją mężczyźni. Mimo to, na rynku pracy nie brakuje również ofert zatrudnienia dla kobiet.

W wielu firmach od pracowników magazynu wymaga się dodatkowych certyfikatów, wśród których najważniejszym są uprawnienia na wózki widłowe, które można wyrobić za pośrednictwem Urzędu Dozoru Technicznego. Mile widziane jest również prawo jazdy kat. B, wiedza z zakresu gospodarki magazynowej oraz umiejętność obsługi wybranych programów komputerowych.

Jak znaleźć pracę na magazynie i ile można w niej zarobić?

Znalezienie pracy na magazynie nie jest trudne – na rynku dostępnych jest wiele ofert skierowanych zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet. Zawód magazyniera jest bowiem bardzo pożądany przez współczesnych pracodawców. Co ważne, tego typu stanowisko można objąć nie tylko w krajowych, ale i w zagranicznych firmach. W obu przypadkach, poszukując nowego zajęcia, warto skorzystać z usług agencji pracy, ponieważ gwarantuje ona bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia.

Osoby bez doświadczenia, które dopiero rozpoczynają karierę jako pracownicy magazynu, nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Średnia pensja na tym stanowisku wynosi około 2000 zł netto. Wraz ze stażem pracy oraz zdobywaniem nowych umiejętności i uprawnień, zarobki jednak wzrastają. Dodatkowo profesja magazyniera umożliwia awans: najpierw na starszego magazyniera, a następnie kierownika magazynu. Objęcie wyższych stanowisk wiąże się też ze znacznie wyższymi wynagrodzeniami. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku pracy za granicą, pensja magazyniera jest najczęściej zadowalająca już w początkowej fazie kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *