Styl prowansalski nawiązuje do natury i przywodzi na myśl sielski klimat wsi. Wnętrza są jasne, pogodne i ciepłe, wyposażone w urokliwe drewniane meble, naturalne tkaniny czy kamienne dodatki architektoniczne. Wnętrze domu w stylu prowansalskim to doskonałe rozwiązanie dla miłośników prostoty, wygody i naturalności.

 

Czym jest styl prowansalski?

 

Prowansja to miejsce w południowo-wschodniej Francji, pełne pól lawendy, zieleni i kamiennych domów. Wyjątkowa kraina od lat przyciąga do siebie miłośników natury i spokoju, którzy zapragnęli odtworzyć nastrój Prowansji we własnych domach, stąd narodził się styl prowansalski. Jego cechą charakterystyczną jest bezpretensjonalność. Wnętrza w stylu prowansalskim są przytulne, wyposażone w drewniane meble, często stylizowane na stare. Popularnym budulcem domów prowansalskich jest kamień. We współczesnych wnętrzach surowiec bardzo często wykorzystuje się, np. w formie okładzin ściennych czy w elementach architektonicznych.

 

Meble w stylu prowansalskim

 

Meble w stylu prowansalskim najczęściej są drewniane w naturalnym kolorze lub lekko rozbielone, a czasem również specjalnie postarzane. Niewielkie nierówności i przebarwienia w tym wypadku nie powstały jako wynik upływającego czasu, a celowy zabieg stolarski. Styl prowansalski to, przede wszystkim podkreślanie inspiracji naturą i akcentowanie pochodzących od niej materiałów. Proste i funkcjonalne meble rewelacyjnie sprawdzają się w kuchni. W takim pomieszczeniu w styl prowansalski dobrze wkomponuje się, np. biały drewniany kredens z przeszklonymi i otwieranymi szafkami. Wnętrze kuchni uzupełnią zioła w doniczkach, które wprowadzą do niego przyjemny, świeży zapach.

 

Kolory stylu prowansalskiego

 

Kolorystyka stylu prowansalskiego inspirowana jest francuskimi krajobrazami. We wnętrzach dominują zatem delikatne i jasne, nasycone słońcem barwy, takie jak: ciepłe beże, pastelowy fiolet, stłumiona zieleń, poblakłe rudości, biel.

 

Dodatki do wnętrz w stylu prowansalskim

 

Nieodłącznym elementem każdego wnętrza są różnego rodzaju dodatki, które stwarzają specyficzny klimat i powodują, że konkretne pomieszczenie staje się przytulne. W stylu prowansalskim takimi dodatkami są, np.: naturalne tkaniny, takie jak: bawełna, len, płótno, z których wykonane są poszewki na poduszki, serwetki, koce, narzuty, obrusy czy firanki. Ozdoby mają być, przede wszystkim, praktyczne. Uzupełnieniem wystroju wnętrza w stylu prowansalskim będą, np.: naczynia z nierównego szkliwa, wyplatane kosze na owoce, drewniane serwetniki, stylowe wieszaki, pojemniki z elementami drewna czy specjalnie postarzane ramki na zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *