Naprawa kranu nie należy do zadań skomplikowanych, jednak mimo wszystko wymaga odpowiedniego podejścia. Najgorszym problemem tego rodzaju awarii jest zwiększenie rachunków za wodę. Także jeśli dysponuje się takimi narzędziami jak: klucz nastawny z płaskimi szczękami, scyzoryk, śrubokręty, dodatkowe uszczelki oraz klucze imbusowe to można samodzielnie rozwiązać tego rodzaju problem.

Ustalenie skąd cieknie

Najważniejsze jest ustalenie skąd cieknie. Jeśli chodzi o baterie dwuuchwytowe to za każde połączenie odpowiadają odpowiednie uszczelki. Najczęściej wymiana uszczelek rozwiązuje problem. Przecieki mogą występować poprzez wylewkę, nakrętkę wylewki, między głowicą a dławicą bądź też obok sworznia pokrętła. Po ustaleniu skąd cieknie należy zamknąć wodę.

Uszczelka na głowicy

W przypadku wycieku spod dławicy należy zdjąć zaślepkę na pokrętle, pokrętło oraz dokręcić na sworzniu dławicę. Jeśli samo dokręcenie nie rozwiąże problemu to należy dodatkowo wymienić uszczelkę. Uszczelki silikonowe bądź nylonowe są bardziej wytrzymałe od gumowych.

Uszczelka na wylewce

W tym przypadku naprawę należy rozpocząć od odkręcenia wylewki. Następnie cała naprawa ogranicza się do wymiany uszczelki oraz przykręcenia z powrotem wylewki. W 99% przypadkach tego rodzaju naprawa rozwiązuje problem wycieku.
Wymiana baterii jednouchwytowej. Czasami z niewiadomych przyczyn wymiana uszczelek wcale nie pomaga ponieważ nowe baterie posiadają głowice ceramiczne. W tym przypadku może oznaczać to wymianę baterii. Oczywiście należy zakręcić wodę, a następnie zdjęcie zaślepki i odkręcenie śruby wewnętrznej. Umożliwia to demontaż pierścieni oraz klamki kranu. Pod pierścieniem znajduje się duża nakrętka, która dociska głowicę.

Jeśli powyższe rady nie pozwalają na usunięcie wycieku trzeba będzie niestety pomyśleć nad wymianą kranu. Czasami niektóre usterki są na tyle trudne w zlokalizowaniu czy też naprawieniu, że lepiej jest wymienić cały kran.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *