Własne lokum to marzenie wielu ludzi. W końcu każdy ma tendencje do stabilizacji. A właśnie takim spokojem jest zakup własnego mieszkania, życie na swoim. To pozwala urządzać się po swojemu, kierować się swoimi zasadami.

Sprawdzamy dewelopera

Mieszkanie z rodzicami czy innymi bliskimi ma swoje zalety, ale tylko do pewnego czasu. Gdy stajemy się dorośli, zakładamy swoje rodziny, zaczyna brakować nam miejsca. Dostrzegamy, że niektóre sprawy nas w rodzinnym domu denerwują. Pewne kwestie rozwiązalibyśmy inaczej, ale nie możemy lub nie chcemy tego robić.

Wtedy przychodzi czas na szukanie własnego lokum. Większość ludzi wychodzi z założenia, że nieważne, jakie będzie to mieszkanie. Istotny jest fakt, aby było własne.

Do kupna nieruchomości trzeba się przygotować. W końcu to życiowa decyzja. Być może w danej lokalizacji przyjdzie nam mieszkać do końca życia. Musimy więc wybrać takie miejsce, w którym będziemy się dobrze czuć. Nie może być w nim zbyt głośno. Chodzi o to, byśmy nie żałowali później swojej decyzji.

Dla własnego komfortu warto wybierać takie lokalizacje, które zapewnią nam dostęp do infrastruktury społecznej, czyli np. szkół, placówek medycznych, sklepów, przedszkoli, punktów usługowych. W wyborze miejsca zamieszkania pod uwagę należy również wziąć bliskość terenów rekreacyjnych oraz odległość od sieci transportu zbiorowego (jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy własnego samochodu).

Istotne jest również to, od kogo kupujemy mieszkanie. Dotyczy to przede wszystkim lokali budowanych, które jeszcze nie powstały. W takim wypadku należy sprawdzić oferenta i postawić na współpracę z solidnymi firmami.