Internet stacjonarny kojarzony jest ze stabilnością połaczenią oraz niska awaryjnością, z kolei mobilne rozwiązanie daje dużą swobodę w zakresie korzystania z sieci. Dokonanie wyboru dotyczącego rodzaju Internetu zależy przede wszystkim od tego w jakich miejscach korzystanie z niego jest nam potrzebne.  

 

Internet mobilny – plusy i minusy

 

Obecnie wszyscy wiodący na rynku operatorzy sieci komórkowych np. Virgin Mobile mają w swojej ofercie Internet mobilny – zarówno w taryfach abonamentowych, jak przedpłacowych, czyli na kartę. To często jedyna opcja dla osób, które mieszkają w miejscu, w którym nie ma nadajników dostawców usług Internetu stacjonarnego. Tego rodzaju rozwiązanie wiąże się przede wszystkim z możliwością korzystania z sieci wszędzie tam, gdzie jest nam potrzebna – jednak jest to zależne od siły sygnału i ilości nadajników jakie znajdują się na danym obszarze. To zatem pierwsza wada bezprzewodowego łącza – zasięg. Punkt dostępu warunkuje obszar, na jakim jest sygnał, dlatego przed wyborem konkretnego dostawcy usług najlepiej sprawdzić dostępność i jakość połączenia z siecią w lokalizacji w jakiej chcemy z niej korzystać. Informacje takie można znaleźć najczęściej na stronie internetowej operatora. Internet mobilny jest genialnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują lub często zmieniają miejsce zamieszkania.

 

Internet stacjonarny – plusy i minusy

 

Internet dostarczany za pomocą kabla to dla wielu użytkowników pewność stabilnego łącza. Osoby, które korzystają z sieci wyłącznie w domu często decydują się na Internet stacjonarny. Ważne jednak jest to, aby w miejscu zamieszkania była zainstalowana skrzynka z nadajnikiem – niestety nadal są obszary, na których żaden dostawca Internetu nie ma zainstalowanej swojej skrzynki. W takim wypadku konieczne jest zdecydowanie się na Internet mobilny.

 

Jakość i stabilność łącza – od czego zależy?

 

Bez względu na to czy zdecydujemy się na Internet mobilny czy stacjonarny musimy liczyć się z tym, że w obu przypadkach może dochodzić do przerw w przesyle danych. Na taką sytuację wpływ ma wiele czynników, do których zalicza się:

  • odległość miejsca, w którym korzystamy z Internetu od nadajnika,
  • obciążenia sieci,
  • limit przesyłu danych w wybranej przez nas taryfie – po jego wykorzystaniu prędkość przesyłu znacznie spada,
  • ukształtowanie terenu – szczególnie tereny górzyste i zalesione,
  • technologia w jakiej świadczona jest usługa – HSPA, 3G LTE, EDGE lub GPRS,
  • gęstość zabudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *