Hortensja ogrodowa jest krzewem posiadającym atrakcyjne kuliste kwiatostany o różnych barwach. Roślina preferuje stanowiska od słonecznych do półcienistych. Doskonale prezentuje się przy tarasach.

Hortensja ogrodowa jest niezwykle dekoracyjnym krzewem o pięknych, kulistych kwiatostanach. Najczęściej spotykanymi są odmiany o różowej, białej lub fioletowej barwie kwiatów. Roślina ma spore wymagania glebowe. Preferuje podłoża próchnicze i wilgotne.

Hortensja ogrodowa  – charakterystyka rośliny

Hortensja jest krzewem naturalnie występującym na terenie Korei i Półwyspu Indochińskiego. Należy do roślin wymagających w uprawie i pielęgnacji, mimo to jest niezwykle popularna w przydomowych ogrodach. Hortensja ogrodowa osiąga wysokość do 1,5 m. Jej największą ozdobą są kuliste kwiatostany składające się z dwóch rodzajów kwiatów. Wewnątrz podbaldachu znajdują się niewielkie kwiaty płodne, natomiast na zewnątrz kwiatostan tworzą znacznie większe kwiaty płonne, które decydują o dekoracyjności rośliny. Hortensja ogrodowa występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Najbardziej popularne są odmiany o kwiatach różowych, białych i fioletowych. Hortensja ogrodowa dostępna jest również w wersji niebieskiej i czerwonej.

Hortensja ogrodowa – sadzenie, stanowisko

Hortensja ogrodowa doskonale prezentuje się jako pojedyncza roślina, ale również jako grupa. Ze względu na wysokie walory dekoracyjne hortensje warto sadzić przy tarasach i altanach. W tle tego ozdobnego krzewu można wkomponować iglaki o ciemniejszych igłach, które dodatkowo wyeksponują piękno kwiatów. Hortensja ogrodowa wymaga dobrze przepuszczalnej, próchnicznej i wilgotnej gleby. Nie toleruje podłoży gliniastych, ciężkich i zalewowych. Krzew najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych do półcienistych.

Hortensja – zabiegi pielęgnacyjne

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego wymaga hortensja ogrodowa, jest nawożenie. W tym celu najlepiej skorzystać z wieloskładnikowych granulowanych nawozów mineralnych przeznaczonych do uprawy hortensji. Zasilanie rośliny zaleca się przeprowadzać dwu- lub trzykrotnie w sezonie – najpóźniej pod koniec sierpnia. W okresie pod koniec lipca zaleca się nawozić hortensje preparatem fosforowo-potasowym. Krzew wymaga intensywnego i regularnego podlewania, zwłaszcza w suche lata. W pielęgnacji hortensji ogrodowej konieczne jest również przycinanie, który zapewnia silny wzrost i bujne kwitnienie krzewu. Po okresie kwitnienia wskazane jest przycięcie przekwitłych kwiatostanów. Nie należy natomiast skracać pędów. Hortensja ogrodowa często przemarza, zimując w ogrodzie, dlatego wymaga zastosowania dobrego zabezpieczenia na zimę. Krzew zaleca się owinąć agrowłókniną bądź słomianym chochołem. Podłoże hortensji warto podsypać drobną korą, torfem lub gałązkami świerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *