Szkło ornamentowe to nieprzeźroczysty rodzaj szkła ozdobnego. Najczęściej ma grubość od 4 do 6 mm i jest stosowane jako element wykończeniowy. Wykonuje się z niego m.in. balustrady szklane, ścianki działowe, witraże oraz witryny w meblach.

 

Szkło w tej postaci ma na swojej powierzchni wytłoczony wzór w postaci ornamentu. Stosuje się je wtedy, gdy zależy nam na przenikaniu światła do danej przestrzeni, a jednocześnie chcemy ograniczyć przejrzystość. Szkło ornamentowe pozwala na stworzenie bariery dla wzroku.

Czym jest szkło ornamentowe?

Szkło ornamentowe to klasyczny rodzaj szkła dekoracyjnego o grubości 4–6 mm. Ma ono powierzchnię dwojakiego rodzaju – na jednej stronie znajdują się ornamenty (wzory), natomiast druga jest całkowicie gładka. Poza walorami dekoracyjnymi szkło ornamentowe charakteryzuje się szczególnymi właściwościami użytkowymi. Można je hartować, zginać, a także wykonywać z niego ozdoby.

Gdzie można wykorzystać szkło ornamentowe w domu?

Z uwagi na szczególne cechy szkła ornamentowego z powodzeniem można je wykorzystać we wszystkich przestrzeniach mieszkalnych, w których chcemy uzyskać ograniczoną przejrzystość. Dzięki niemu pomieszczenia stają się optycznie uporządkowane i bardziej przestronne.

 

Szkło ornamentowe może być wykorzystane do szklenia drzwi, witraży, okien lub wewnętrznych balustrad schodowych. Warto zadbać o to, aby kolor szkła ornamentowego i wykonany na jego powierzchni wzór był odpowiednio dobrany do stylu domu oraz kolorystyki ścian i innych elementów wykończeniowych. W nowoczesnych domach ciekawie wyglądają balustrady szklane ze szkła ornamentowego w kolorze krystalicznym, na którego powierzchni są wykonane ornamenty w kolorze białym lub szarym. W domach urządzonych w stylu rustykalnym dobrze sprawdzają się przeszklenia w ciepłych kolorach, np. z miodowego, brązowego lub czerwonego szkła ornamentowego (można wykonać z niego balustrady lub ścianki działowe).

 

Innym zastosowaniem szkła ornamentowego jest użycie go do rozdzielenia pomieszczeń – np. kuchni i jadalni, które stanowiły dotychczas jedną otwartą przestrzeń. Wykonana ściana działowa z takiego typu szkła stanowi dodatkową ozdobę domu, a jednocześnie jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym. Można pokusić się o wykonanie takiej ścianki ze szkła ornamentowego o tematycznych (np. kuchennych) wzorach.

 

Szkło ornamentowe idealnie nadaje także do ścianek wydzielających przestrzenie biurowe w domach. Przestrzeń taką można wydzielić np. z dużego pokoju dziennego, stosując szkło ornamentowe o regularnych, geometrycznych wzorach, najlepiej w kolorze lekko szarym albo białym. Wykonane na takich szybach rastrowe wzory reliefów doskonale będą się komponować z nowoczesnym wystrojem wnętrza domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *