Jeszcze niedawno narodem, który podobno każdą rozmowę musi zacząć od oceny aktualnej pogody byli Anglicy. Dzisiaj dokładnie to samo można powiedzieć o Polakach. Czy to dostępność do prognozy pogody czy też nieuchronność zmian klimatycznych sprawia, że temat pogody jest na ustach większości. Już nie tylko rolnik codziennie spogląda w niebo czekając na deszcz, ale każdy mieszkaniec miasta robi podobnie. A przecież w świetle ilości samochodów, jakimi dysponujemy, rozwiązaniami komunikacji miejskiej ułatwiającej życie, kwestia padającego deszczu nie powinna być najmniejszym ograniczeniem.

Skąd się bierze deszcz?

Deszcz pada na większości obszarów Ziemi. Wyjątkiem są tereny o klimacie polarnym, dla których charakterystyczne są stałe ujemne temperatury. Opady deszczu nie rozkładają się równo za sprawą różnej cyrkulacji wód i powietrza. Najmniej deszczu spada na pustyniach, stepach oraz w głębi lądu. Największe opady natomiast występują na równiku.

Deszcz powstaje na skutek cyrkulacji atmosferycznej występującej pomiędzy powierzchnią ziemi a atmosferą ziemską. Aby deszcz mógł powstać, wcześniej muszą utworzyć się chmury, które są wynikiem procesu parowania. Na fali strumienia ciepłego powietrza w kierunku atmosfery unosi się para wodna, a ponieważ im wyżej tym chłodniej, na skutek obniżania się temperatury ulega ona kondensacji, czyli ze stanu gazowego przechodzi w stan ciekły i zamienia się w deszcz. Ale, aby taki opad deszczu mógł wystąpić, drobne kropelki obecne w chmurze muszą się ze sobą połączyć i nabrać w ten sposób masy. Masa jest niezwykle istotnym czynnikiem powstawania deszczu. Jeżeli jest niedostateczna drobne kropelki wody mogą ponownie ulec parowaniu, a jeśli pojedyncza kropelka jest zbyt mała  prądy wstępujące mogą ponownie wtłoczyć ją w chmurę.

Decyduje wielkość kropel deszczu

Krople wody, które osiągają powierzchnię Ziemi najczęściej mają średnicę większą niż 0,5 mm. Gdy ich średnica jest mniejsza, taki deszcz nazywa się mżawką. Natomiast opad deszczu, który nigdy nie dotrze na Ziemię nosi nazwę virga. Krople deszczu o średnicy większej niż 8 mm, w trakcie spadania ulegają rozpadowi na drobniejsze cząsteczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *