Elektrozaczepy to podstawowe elementy, wykorzystywane we wszystkich systemach kontroli dostępu. Elektrozaczep znajduje się w każdej furtce z elektrozamkiem, jak również w skomplikowanym systemie kontroli  obsługi przejść na lotniskach, czy innych strategicznych miejscach. Czytaj dalej i dowiedz się, czym są elektrozaczepy i jakie są jego rodzaje.

 

Elektrozaczep to urządzenie elektromagnetyczne, którego działanie sprowadza się do elektrycznego odryglowania ruchomych przegród. Elektrozaczepy spełniają dwie podstawowe funkcje: zabezpiaczania oraz odbezpieczania drzwi, okien, bram, a także innych urządzeń w kontrolach dostępu.  Oprócz elektrozaczepów, urządzenia do blokowania drzwi są m.in. elektromagnesy do drzwi, zwane zworami elektromagnetycznymi, a także rygle elektromagnetyczne.

Elektrozaczepy – rodzaje i przeznaczenie

 

Elektrozaczepy to najczęściej wybierane elementy w systemach kontroli dostępu, zarówno w domowych, jak i przemysłowych. Pod kątem konstrukcji, elektrozaczepy nie są skomplikowanymi urządzeniami. Każde z tego typu urządzeń składa się z kilku mechanizmów: cewki nawiniętej na rdzeń, kotwicy, a także obudowy. Znajdująca się w elektrozaczepie cewka jest elektromagnesem. Z kolei mechanizm kotwicy umożliwia blokadę zapadki konkretnego elektrozaczepu.

 

Warto wiedzieć, że na szeroką skalę wykorzystuje się dwa rodzaje elektrozaczepów: elektrozaczepy podstawowe, a także elektrozaczepy rewersyjne. Niezależnie od rodzaju elektrozaczepu, każde z tych urządzeń elektrycznych, powinno być zamknięte w masywnym

oraz odpopnym na korozję korpusie, zwanym potocznie obudową elektrozaczepu.

 

Działanie elektrozaczepu, sprowadza się do podania napięcia na cewkę, co z kolei powoduje przeniesie kotwicy, a w konsekwencji zwolnienie blokady. Dla przykładu, nacisk na klamkę drzwi, wywołuje odchylenie zapadki elektrozaczepu, dzięki czemu możliwe jest otwarcie drzwi, bramy czy innych urządzeń wchodzących w skład elektronicznej kontroli dostępu. Warto pamiętać, że ów mechanizm dotyczy wyłącznie elektrozaczepu podstawowego.

 

Całkiem odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku elektrozaczepu rewersyjnego. Działanie tego rodzaju urządzenia, sprowadza się do zablokowania zatrzasku do chwili, w której na elektrozaczep zostanie podane napięcie sterujące, umożliwiające odblokowanie np. klamki w furtce.

Rygle elektromagnetyczne – alternatywna dla elektrozaczepów

 

Rygle elektromagnetyczne stanowią powszechną alternatywę dla tradycyjnych elektrozaczepów. Na rynku stosuje się zwłaszcza rygle elektromagnetyczne trzpieniowe. Bardzo często wykorzystuje się w przejściach wymagających dodatkowego zabezpieczenia elektromechanicznego. Często trzpieniowe rygle elektromagnetyczne, stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla wspomnianych elektrozaczepów podstawowych.

 

Rygiel elektromagnetyczny pod wpływem przyłożonego napięcia wypycha lub wciąga ruchomy trzpień. Sam trzpień, wchodząc w otwór skrzydle drzwi, zabezpiecza je przed nieuprawnionym otwarciem. Rygle elektromagnetyczne występują standardowo w dwóch wersjach: standardowej oraz rewersyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *