Większość osób na hasło piramida reaguje jednym skojarzeniem Egipt. Tymczasem piramidy rozpowszechniły się również poza starożytnym Egiptem.

Piramida jest budowlą o kształcie ostrosłupa o podstawie czworokąta lub do niego zbliżonym, najczęściej przeznaczona na grobowiec czasem służąca jako podstawa pod świątynię.

Historia piramid starożytnego Egiptu zaczyna się piramidą schodkową faraona Dżesera z Sakkary, koło Memfis, powstałą prawdopodobnie ok. 2650 r.p.n.e. Znany jest nawet jej architekt, Imhotep. Piramida zbudowana została z 6 nakładanych jedna na drugą mastab, czyli 6 mniejszych grobowców w kształcie ściętego ostrosłupa, które ustawiono jeden na drugim.

Po okresie budowania piramid schodkowych nową formą dla piramidy była forma łamana a kolejne są już w kształcie ostrosłupa. Oprócz starożytnego Egiptu piramidy jako forma pochówku znana jest Sudanie, przedkolumbijskim Meksyku, Gwatemali, Hondurasie i Salwatorze, a także w Peru i Boliwii.

Piramida była grobowcem faraona, jego rodziny i jego dworu. Zmiany, jakie zachodziły w projektach budowy tych świątyń grobowych nie pozwalają na stworzenie jednego konkretnego schematu konstrukcji czy też programu ikonograficznego. Bardzo często wnętrza piramidy podzielone były na szereg pomieszczeń. W każdym pomieszczeniu bowiem odbywała się inna ceremonia pogrzebowa. W piramidzie składano złożone w sarkofagach ciała faraonów i jego najbliższych, ustawiano wspaniałe posągi obrazujące wizerunek faraona, na ścianach umieszczano skomplikowane narracyjne malowidła będące apoteozą władcy. W piramidzie Tutanhamona znaleziono wspaniałe rydwany, w tym jeden złocony, posągi bóstw strzegących jego mumii, maski pośmiertne, skrzynie z kosztownościami.

Piramidy wbrew różnym demonizującym teoriom były miejsce ostatniej podróży faraona. Wszystkie osoby i przedmioty złożone wraz z nim miały strzec jego mumii i opiekować się nim po śmierci. Warto zwrócić uwagę, że budowa piramidy przekształcała się w budowę całego kompleksu świątynnego, z oddzielnymi miejscami pochówku w mastabach, minimalistycznych piramidach, najważniejszych po faraonie osób w państwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *