Poczułeś nagły, ostry, pulsujący ból zęba i nie masz żadnej możliwości, aby skorzystać z pomocy dentysty, środki przeciwbólowe nie pomagają? Spokojnie weź głęboki oddech i przeczytaj w naszym artykule o domowych sposobach radzenia sobie z bólem zęba. Nie zlikwidujesz w ten sposób przyczyny bólu, ale na pewno uda ci się go uśmierzyć, przynajmniej do czasu wizyty u stomatologa.

Okłady na bolące miejsce

Dobrym sposobem na zmniejszenie bólu mogą okazać się okłady. Na policzek, w miejscu najbardziej odczuwanego bólu, zrób zimny okład lub włóż do jamy ustnej kostkę lodu. Jeśli to nie pomoże, do bolącego miejsca przyłóż nasączony jodyną lub olejkiem goździkowym wacik. Możesz spróbować także włożyć do zęba zasuszony goździk lub wsypać do dziurki w zębie szczyptę soli.

Płukanki

Prostym sposobem na pozbycie się bólu zęba jest sporządzenie płukanek ziołowych. Zalej wrzątkiem dwie torebki szałwii lub rumianku. Zioła te mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, ściągające i uśmierzające. Płucz nim jamę ustną co kilka godzin.

Zabij bakterie

Ból zęba bierze się najczęściej z zapalenia nerwu lub uszkodzenia miazgi, a to spowodowane jest przez bakterie. Trzeba więc się ich pozbyć. Oprócz płukanek ziołowych, świetnie działanie przeciwbakteryjne ma także płukanka zrobiona ze spirytusu, możesz przepłukać nim bolące miejsce, położyć na bolący ząb wacik zanurzony wcześniej w alkoholu, efekt gwarantowany!

Możesz także spróbować położyć na bolący ząb tabletkę aspiryny. Tabletkę trzeba tak długo trzymać w ustach (oczywiście nie można przełykać wtedy śliny), aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się jej w ustach. Całość potrwa około 15 minut.

Obowiązkowa wizyta u dentysty!

Domowe sposoby radzenia sobie z bólem zęba przynoszą efekty, ale tylko na krótką metę. Aby całkowicie zlikwidować ból zęba, należy zlikwidować jego przyczynę. Niezbędna do tego jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pamiętaj, że im szybciej rozpocznie się fachowe leczenie bolącego zęba, tym większa szansa na jego całkowite uratowanie.