Podczas wykańczania wnętrz stosowane są różne rozwiązania, które pomagają kształtować przestrzeń w pomieszczeniach. Bardzo popularnym materiałem są bloczki Ytong – sprawdź jak można je wykorzystać.

Bloczki Ytong to bardzo dobry materiał do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nośnych, działowych a także innych prac wykończeniowych. Przekonaj się, dlaczego warto z nich skorzystać i jakie są ich właściwości.

Co to są bloczki Ytong?

Ytong to bloczki wykonane z autoklawizowanego betonu komórkowego, wykorzystywane w różnorodnych pracach budowlanych, wykończeniowych i remontowych. Przede wszystkim używane są do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także różnych konstrukcji wewnątrz pomieszczeń. Dzięki swojej strukturze i właściwościom bloczki doskonale nadają się do aranżowania przestrzeni w domu lub mieszkaniu, pozwalając na realizację nawet skomplikowanych projektów o nietypowych kształtach, np. ścianek w kształcie łuku. Ich zastosowanie daje znakomite efekty praktyczne i estetyczne, dlatego bloczki są wykorzystywane nie tylko jako budulec ścian, ale także do budowy elementów wyposażenia wnętrz, np. wnęk w salonie lub kuchni czy zabudowy kominka.

Właściwości bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego

Szerokie zastosowanie tych bloczków betonowych wynika głównie z ich właściwości, które dają inwestorom duże pole do popisu. Najważniejsze z nich to:

  • odporność ogniowa – ze względu na swoją budowę bloczki są materiałem niepalnym, co oznacza, że nie tylko nie ulegną zapłonowi podczas pożaru, ale również nie stopią się i nie będą się dymić. Co więcej, zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia w pomieszczeniach, w których wybuchnie pożar;
  • izolacyjność termiczna – cechą wyróżniającą ten beton komórkowy jest mineralna, porowata struktura, która wykazuje wysoką izolacyjność termiczną,
  • wytrzymałość na ściskanie – specyficzny sposób produkcji decyduje o tym, że powstały beton komórkowy pomimo małej gęstości jest bardzo wytrzymały. Odpowiada za to tobermoryt, który powstaje w wyniku hydratacji kwarcu. To właśnie jego wyjątkowe właściwości umożliwiają wznoszenie nawet kilkukondygnacyjnych konstrukcji z tych bloczków;
  • dokładność – jedną z cech charakterystycznych bloczków jest ich precyzja wykonania. Dzięki temu, że są produkowane z dokładnością do 1 mm, można do nich zastosować zaprawę do cienkich spoin.

Dlaczego warto stosować bloczki Ytong?

Bloczki z betonu komórkowego są polecane nie tylko ze względu na ich właściwości, ale również z uwagi na wysoką jakość, dzięki której stanowią doskonałą alternatywę dla produktów o podobnym zastosowaniu (np. ceramicznego porothermu czy betonowego suporexu). Choć produkt nie należy do najtańszych, to wielu użytkowników docenia jego potencjał budowlany i chętnie decyduje się na taki wybór. Warto również dodać, że niektóre odmiany bloczków sprawdzą się nie tylko do budowy i aranżowania nowych budynków, ale również do renowacji starych, gdzie mogą być wykorzystane jako forma docieplenia od wewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *