Podczas wykańczania wnętrz stosowane są różne rozwiązania, które pomagają kształtować przestrzeń w pomieszczeniach. Bardzo popularnym materiałem są bloczki Ytong – sprawdź jak można je wykorzystać.

Bloczki Ytong to bardzo dobry materiał do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nośnych, działowych a także innych prac wykończeniowych. Przekonaj się, dlaczego warto z nich skorzystać i jakie są ich właściwości.

Co to są bloczki Ytong?

Ytong to bloczki wykonane z autoklawizowanego betonu komórkowego, wykorzystywane w różnorodnych pracach budowlanych, wykończeniowych i remontowych. Przede wszystkim używane są do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także różnych konstrukcji wewnątrz pomieszczeń. Dzięki swojej strukturze i właściwościom bloczki doskonale nadają się do aranżowania przestrzeni w domu lub mieszkaniu, pozwalając na realizację nawet skomplikowanych projektów o nietypowych kształtach, np. ścianek w kształcie łuku. Ich zastosowanie daje znakomite efekty praktyczne i estetyczne, dlatego bloczki są wykorzystywane nie tylko jako budulec ścian, ale także do budowy elementów wyposażenia wnętrz, np. wnęk w salonie lub kuchni czy zabudowy kominka.

Właściwości bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego

Szerokie zastosowanie tych bloczków betonowych wynika głównie z ich właściwości, które dają inwestorom duże pole do popisu. Najważniejsze z nich to:

  • odporność ogniowa – ze względu na swoją budowę bloczki są materiałem niepalnym, co oznacza, że nie tylko nie ulegną zapłonowi podczas pożaru, ale również nie stopią się i nie będą się dymić. Co więcej, zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia w pomieszczeniach, w których wybuchnie pożar;
  • izolacyjność termiczna – cechą wyróżniającą ten beton komórkowy jest mineralna, porowata struktura, która wykazuje wysoką izolacyjność termiczną,
  • wytrzymałość na ściskanie – specyficzny sposób produkcji decyduje o tym, że powstały beton komórkowy pomimo małej gęstości jest bardzo wytrzymały. Odpowiada za to tobermoryt, który powstaje w wyniku hydratacji kwarcu. To właśnie jego wyjątkowe właściwości umożliwiają wznoszenie nawet kilkukondygnacyjnych konstrukcji z tych bloczków;
  • dokładność – jedną z cech charakterystycznych bloczków jest ich precyzja wykonania. Dzięki temu, że są produkowane z dokładnością do 1 mm, można do nich zastosować zaprawę do cienkich spoin.

Dlaczego warto stosować bloczki Ytong?

Bloczki z betonu komórkowego są polecane nie tylko ze względu na ich właściwości, ale również z uwagi na wysoką jakość, dzięki której stanowią doskonałą alternatywę dla produktów o podobnym zastosowaniu (np. ceramicznego porothermu czy betonowego suporexu). Choć produkt nie należy do najtańszych, to wielu użytkowników docenia jego potencjał budowlany i chętnie decyduje się na taki wybór. Warto również dodać, że niektóre odmiany bloczków sprawdzą się nie tylko do budowy i aranżowania nowych budynków, ale również do renowacji starych, gdzie mogą być wykorzystane jako forma docieplenia od wewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *