Gdybyście mieli wytłumaczyć starszej osobie, czym jest mem, jak byście to zrobili? Trudno to wyjaśnić, bo przecież sprawa wymaga całego kontekstu. Żyjemy w epoce ogromnych zmian kulturalnych, gdzie niejednokrotnie obraz wypiera słowo. Memy mogą nas poruszać, oddawać nasze emocje, wyrażać to, czego czasami nie potrafimy już wyrazić słowami i stać się substytutem dla zwyczajnej, znanej nam dotąd komunikacji, substytutem, który – o dziwo – z jakiegoś powodu większość z nas, użytkowników internetu, zdaje się rozumieć.

Najpopularniejsze memy

Wszyscy znają koteła albo pechowego Briana, prawda? Tak często posługujemy się dziś obrazem, że wnika on w nasze życie codzienne i nawet poza ekranem komputera zaczynamy odnosić się do memów. Również specyficzne słownictwo, używane w internetowych formach, wnika do naszego języka. Najpopularniejsze memy dotyczą gwiazd i polityków (czy w ogóle szerzej pojętej sytuacji politycznej), ale zdarza się, że ktoś całkiem nieznany staje się nagle bohaterem memów. Popkultura nie ustaje w dostarczaniu nam tematyki do przerabiania, wyśmiewania, przeinaczania i przekręcania. Śmieszne zdjęcia znanych i (nie)lubianych zdobią codziennie główne strony portali społecznościowych i nikomu to już nie przeszkadza, bo powoli rezygnujemy z własnej prywatności.

Funkcje memów

Ciekawe, kiedy powstał pierwszy mem? I po co powstał? Najpewniej stanowił rodzaj nowoczesnej humoreski. Mylą się jednak ci, co sądzą, że memy służą dziś tylko rozrywce. O nie! Coraz chętniej sięgają po nie branże marketingowe, reklamowe, biznes. Krótka forma, czasami prymitywna, niewymagająca, ma większą szansę na dotarcie do masowego odbiorcy i sprawiania, że stanie się on podatniejszy na oferowany mu przekaz.

Niektóre memy odnoszą się do świata popkultury, inne stanowią jednak komentarz, dotyczący rzeczywistości i często trafnie ujmują stan, w jakim znajduje się obecnie społeczeństwo. Coraz trudniej stworzyć dobre memy, bo mamy – trochę dekadenckie – wrażenie, że „wszystko już było”. Jednak, gdy ktoś niezaznajomiony z siecią zapyta was, co to jest mem, powiedzcie mu, że to taki nowoczesny sposób komunikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *