Przewlekły katar u dziecka może prowadzić do poważnych dolegliwości, jak zapalenie zatok, a w przypadku niemowląt – niebezpiecznych zaburzeń oddychania. Aby zmniejszyć obrzęk śluzówki nosa i usunąć zalegającą w niej wydzielinę, można stosować sprawdzone leki bez recepty, jednak w przypadku gdy katar u dziecka nie ustępuje lub towarzyszą mu niepokojące objawy, jak ostre stany zapalne czy ropna wydzielina, należy zwrócić się do lekarza.

 

Jaki lek bez recepty na dziecięcy katar?

 

Dziecięcy katar to dolegliwość, której nie można lekceważyć. Nieżyt nosa powodują najczęściej wirusy, które atakują naczynia krwionośne śluzówki, czego efektem jest wodnista lub gęstniejąca wydzielina, utrudniająca swobodne oddychanie. W placówkach farmaceutycznych można dostać przeróżne leki na katar stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych, które dostępne są bez recepty. Medykamenty w różnej postaci, np.: kropli, tabletek, syropów, dostosowywane są najczęściej do wieku dziecka. Rodzic w razie wątpliwości, może poprosić o radę farmaceutę, który podpowie, który lek bez recepty najlepiej zastosować.

 

Dla najmłodszych, czyli noworodków i niemowląt, na katar zaleca się stosowanie soli fizjologicznej. Bezpieczny roztwór zawierający jony chlorkowe i sodowe, pomaga nawilżyć śluzówkę nosa oraz rozrzedzić, zalegającą w niej wydzielinę. Maluchom od 4. miesiąca życia, można aplikować krople z oxymetazoliną, która pomaga w leczeniu kataru oraz problemów z zatokami. Objawy nieżytu nosa u starszych dzieci, powyżej 7  lat, złagodzą leki w areozolu na bazie chlorku sodu. Lek należy podawać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

 

Plastry aromatyczne dla dzieci

 

Bezpiecznym i wygodnym w stosowaniu środkiem na kaszel, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, są plastry aromatyczne. Mogą być one stosowane już od pierwszego dnia życia malucha. Plastry nasączone są specjalną substancją zapachową, która ułatwia oddychanie. Środek przykleja się na ubranie dziecka. Brak kontaktu ze skórą jest szczególnie ważny u maluchów o bardzo wrażliwej a nawet alergicznej skórze. Przyklejony plaster działa przez około 8 godzin, dlatego najlepiej zaaplikować go na noc, aby zapewnić dziecku spokojny sen.

 

Kaszel i katar u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

 

Infekcji wirusowej często towarzyszy uporczywy kaszel. Aby ulżyć dziecku w chorobie, warto zastosować sprawdzone i bezpieczne leki, np. w wygodnej postaci syropu. Suchy kaszel złagodzą medykamenty z czynną substancją o nazwie butamirat. Jest to lek, który blokuje odruch kaszlu, a jednocześnie oczyszcza drogi oddechowe.  Kaszel mokry wymaga zastosowania syropu o właściwościach wykrztuśnych, który delikatnie rozrzedza nagromadzoną wydzielinę i ułatwia swobodne oddychanie.

 

Katar u dziecka – kiedy leki bez recepty mogą być niewystarczające?

 

Konsultacji lekarskiej wymagają dzieci, u których pomimo zastosowania leków katar nie ustępuje, a wręcz nasila się. Powodem do niepokoju powinna być również ropna wydzielina z nosa, ostre stany zapalne śluzówki, a także wszelkie niepokojące objawy towarzyszące, jak: gorączka, obrzęk skóry, ból głowy, policzków lub czoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *