Astma i POChP to dwie przewlekłe choroby układu oddechowego, które bardzo często mają podobny przebieg i nierzadko są mylone. Szczególnie podobne są w nich objawy m.in. problemy z oddychaniem i duszności. Pulmonolog w przebiegu leczenia mimo różnic często zaleca podobne lub te same leki, które skutecznie zwalczają objawy astmy i POChP.

 

W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, czyli POChP, charakterystyczne jest to, że dochodzi do niecałkowicie odwracalnego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych. Palenie tytoniu ma tutaj bardzo duży wpływ na tę chorobę. Natomiast astma to przewlekła i zapalna choroba dróg oddechowych, w której bardzo ważną rolę odgrywają komórki uwalniające substancje, które pobudzają oskrzela do skurczu, ale też nasilają wydzielanie śluzu. To z kolei wpływa na zmniejszenie się światła dróg oddechowych, co w konsekwencji objawia się dusznościami.

 

Jakie są objawy astmy?

 

Objawy astmy to przede wszystkim:

  • duszność o charakterze napadowym i zmiennym nasileniu,
  • kaszel, świszczący oddech,
  • inne objawy alergii.


Objawy astmy zazwyczaj mają charakter napadowy i zmienny. Napady duszności pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, ale mogą również występować w różnych porach dnia. Bardzo często napady związane są z narażeniem na alergeny, np. kurz, zimne powietrze, jakieś silne zapachy, a nawet mogą mieć związek z emocjami. Natomiast kaszel jest zazwyczaj suchy, napadowy i nie przynosi ulgi, ale prowadzi do nasilenia duszności.

 

POChP – objawy choroby

 

Charakterystyczne objawy POChP to:

  • przewlekły kaszel, który występuje okresowo lub codziennie, a rzadko tylko w nocy,
  • przewlekłe odkrztuszanie wydzieliny, a przeważnie po przebudzeniu,
  • duszność najpierw przy wysiłku fizycznym, a potem także w spoczynku.

 

Objawy POChP mają charakter bardziej stały, a duszności pojawia się podczas wysiłku fizycznego i ustępuje zazwyczaj po jego zakończeniu. Natomiast kaszel jest produktywny i zazwyczaj najbardziej nasilony nad ranem. Jeśli odkrztusi się plwocinę, to przynosi to ulgę oraz zmniejsza duszność.

Na czym polega leczenie astmy i POChP?

 

Leczenie astmy polega na hamowaniu procesu zapalnego przy użyciu leków przeciwzapalnych. Natomiast podstawą leczenia POChP są leki rozkurczające oskrzela, które nie tylko zmniejszają objawy, ale też poprawiają jakość życia chorego. Jednym z takich leków jest Spiriva. Bardzo ważne jest regularne branie leków i odwiedzanie swojego lekarza, który będzie mógł kontrolować chorobę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *