Wielu przedsiębiorców decyduje się na przekazanie rozliczeń kadrowo- płacowych firmie zewnętrznej. Jest to doskonały sposób na redukcję kosztów i przeniesienie odpowiedzialności na podmiot zewnętrzny. Outsourcing płac to rozwiązanie, które ma wiele zalet.

Czym jest outsourcing płac?

Outsourcing płac to zatrudnienie firmy zewnętrznej do wszelkich spraw kadrowo- płacowych. Głównym celem takiego rozwiązania jest zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa i zredukowanie działu kadr. Zdecydowanie można stwierdzić, że sprawy kadrowo- płacowe wymagają dużo czasu, ze strony pracowników. Chodzi nie tylko o samą pracę, ale także doszkalanie się i poszukiwanie nowych członków zespołu, rekrutację i selekcję. Coraz więcej osób decyduje się na pracę w korporacjach, a niewiele osób chce współpracować z polskimi firmami, w których zarobki i możliwości rozwoju są często niższe. Właśnie dlatego bardzo trudno jest znaleźć utalentowanych i doświadczonych pracowników do działu kadrowo- płacowego. Z dotychczasowych badań i raportów wynika, że nawet 90% polskich firm zleca sprawy płacowe firmom zewnętrznym lub też zamierza to zrobić w przyszłości. W korporacjach outsourcingiem płac zajmuje się zespół Payroll, czyli grupa specjalistów do spraw księgowości i HR. Outsourcing kadr i płac w Warszawie oraz w innych miastach Polski może być zlecony zewnętrznym podmiotom, które zadbają o zgodne z prawem, bezpieczne i rzetelne naliczanie wynagrodzeń, premii, bonusów dla pracowników. Jednocześnie na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się outsourcingiem płacowo- kadrowym, co gwarantuje możliwość współpracy z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny.

Zalety outsourcingu płac

Wiele przedsiębiorstw docenia możliwość przeniesienia działu płac do podmiotów zewnętrznych. Można wyróżnić następujące zalety outsourcingu płac:

  • zmniejszenie kosztów firmy,
  • możliwość skoncentrowania się na misji i wizji przedsiębiorstwa, a także na celach biznesowych,
  • gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności,
  • przeniesienie odpowiedzialności (za błędy, za kontrole ze strony ZUS),
  • ciągłość obsługi, związana z tym, że jest wielu pracowników w firmie zewnętrznej,
  • brak obowiązku zapewnienia miejsca pracy dla działu płac, a tym samym redukcja kosztów,
  • brak konieczności szkolenia pracowników z działu płac, zaoszczędzenie czasu,
  • możliwość uzyskania porad i profesjonalnego doradztwa od firmy zewnętrznej w zakresie kadrowo- płacowym oraz szkoleniowym,
  • otrzymywanie szczegółowych raportów od podmiotu zewnętrznego,
  • audyt kadrowy ze strony firmy zewnętrznej

Zatrudniając specjalistów z organizacji zewnętrznej, można także skorzystać z ich doświadczenia, dobrych praktyk i ich strategii oraz organizacji pracy. Dzięki temu przedsiębiorstwo może się cały czas rozwijać i działać efektywnie. Outsourcing płacowy jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem, które warto rozważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *